Методът хидроизолация чрез инжектиране се прилага за строителни, ремонтни и възстановителни работи, когато дадена основа се е повредила, така че градивният материал не може да изпълнява непропускливите си функции.
Самата процедура включва инжектиране на материали на циментова, полиуретанова, епоксидна или акрилатна основа, в повредени или напукани конструкции, за да се запечатат течовете, да се ремонтират компрометирани структури и да се направят отново водонепропускливи за дългосрочен план.
Видове решения за хидроизолация с инжектиране
Често срещани проблеми с хидроизолацията на бетонни основи са резултат от пукнатини в бетона. За отстраняването им се ползват продукти с епоксидна смола за структурно свързване на бетона и спиране преминаването на водата. В този случай обикновено се използва инжектиране с ниско налягане.
При по-екстремните повреди с хидроизолацията, може да се наложи инжектиране с полиуретанов продукт под високо налягане с помощта на помпа. Налягането постепенно се увеличава. След първоначалния приток вода от пукнатините разпененият полиуретан излиза навън. Когато и неразпененият полиуретан започне да излиза от пукнатините, той се инжектира в следващия пакер.
Хидрофобни и хидрофилни продукти за инжектиране
Хидрофобните продукти не обичат водата и я изтласкват по време на реакцията си с нея. Тези продукти се разширяват бързо (с до 2000%) и се втвърдяват до пяна. Нанесените хидрофобни разтвори са главно повърхностни покрития с малка проникваща способност. Абсорбцията на вода ефективно се намалява чрез насърчаване на ефект на мъниста. Те обаче са неефективни под налягане, тъй като порите остават отворени и водата все още може да проникне.
Хидрофилните продукти изискват наличието на вода, за да работи процесът. При контакт с водата, веществото се превръща в микроскопични кристали с помощта на химическа реакция. Кристалите се увеличават по брой и дължина, за да уплътняват бетонните пори и кухини. Тези продукти са идеални за спиране на течове в малки пукнатини. Те образуват плътно гъвкаво уплътнение, което се разширява и свива при промяна на налягането и температурата.
Бързо и ефективно решение, което спестява скъпите разходи за структурни ремонти и намалява експлоатационното бездействие.
Може да се използва за всички видове приложения за уплътняване на течове в бетон, зидария и конструкции от естествен камък.
Може да се използва по всяко време, включително по време на първоначалното строителство или по-късно за удължаване на експлоатационния живот по време на всеки последващ ремонт или обновяване, в зависимост от специфичните изисквания на проекта.
Хидроизолационните системи за инжектиране могат да се използват и за увеличаване или възстановяване на целостта на конструкцията и носещата им способност.